• Comenius - uczenie się

        • Informacje ogólne o programie

          Od września 2011r. Szkoła Podstawowa nr 35 w Dąbrowie Górniczej, wraz ze szkołami z Turcji, Grecji, Hiszpanii, Słowenii, Rumunii i Litwy, uczestniczy w Wielostronnym Szkolnym Projekcie Szkół europejskiego  Programu Comenius- Uczenie się przez całe życie. Celem projektu jest praktyczne poznawanie innych kultur. Każda z uczestniczących w projekcie szkół wybuduje drewniany domek  z sześcioma tematycznymi  pokojami, posiadającymi półki dla każdego kraju będącego w projekcie. W trakcie realizacji projektu półki w pokojach  będą się zapełniać przedmiotami wykonanymi przez uczniów, takimi jak: kukiełki w tradycyjnych  narodowych strojach, gry dziecięce,  symbole  narodowe, zbiory legend i bajek, filmy video, słowniczki wielojęzyczne. Każda szkoła będzie tworzyć produkty ilustrujące własną kulturę. Przekazywanie informacji o kulturach  i zarządzanie projektem  będzie odbywać się drogą internetową a wymiana  produktów  będzie mieć miejsce na spotkaniach przedstawicieli szkół partnerskich. Nasza szkoła i miasto będą mieć zaszczyt gościć przedstawicieli zagranicznych szkół w kwietniu 2012r.

          Udział w projekcie wzmocni   otwartość i tolerancję  naszej młodzieży wobec innych kultur i religii, udoskonali umiejętność komunikacji w języku angielskim oraz zastosowanie technik informacyjnych.


          JUŻ PO PIERWSZYM SPOTKANIU W GRECJI!

          W dniach 14- 28 października  w greckiej szkole podstawowej nr 4, w greckim mieście Kilkis, odbyło się pierwsze robocze spotkanie uczestników projektu. Uczestniczyli w nim dyrektorzy i koordynatorzy szkół.

          Na spotkaniu zrealizowano zadania istotne dla projektu, szczególnie jego pierwszego etapu.

          Ostatecznie ustaliliśmy wygląd i wymiary naszych domów tradycji, które w chwili obecnej są w trakcie budowy w każdej ze szkół.

          Plan naszych” domów tradycji”.                                                                                                                 

          Zdecydowaliśmy jak będzie wyglądać  logo naszego projektu oraz opracowaliśmy treść kwestionariusza wiedzy o krajach partnerskich, który w najbliższych tygodniach będzie wypełniany przez uczniów i nauczycieli w każdej ze szkół w celu oceny ich  stanu wiedzy o naszych krajach partnerskich.

          Logo projektu “Domy Tradycji”

          Określiliśmy także zadania , które  do następnego spotkania, czyli do marca 2012 r. zrealizujemy w każdej ze szkół:

          • Kukiełki w  strojach narodowych.
          • Zwoje historyczne z zarysem historii kraju.
          • Prezentacje krajów i szkół.
          • DVD z tańcami  narodowymi wykonywanymi przez uczniów.

          Nie mniej istotnym od zajęć warsztatowych było jednak zapoznanie z kulturą grecką i  zawarcie personalnych więzi między przedstawicielami szkół, którzy przez dwa najbliższe lata będą czuwać nad realizacją projektu

           

          W greckiej szkole.

          By komunikacja była sprawniejsza utworzyliśmy Dropbox, który stosujemy do dzielenia się wypracowanymi materiałami. Została także stworzona  strona internetowa projektu, która będzie sukcesywnie uzupełniana, stanowiąc doskonałą informację o postępach w realizacji projektu.

          http://housesoftraditions.weebly.comAdres strony projektu:


          Zwiedziliśmy Słowenię i  nawiązaliśmy nowe przyjaźnie.                                                                 

                              W ramach realizowanego wraz ze szkołami z Grecji, Hiszpanii , Litwy, Rumunii, Słowenii oraz Turcji projektu szkolnego Comenius “ DOMY TRADYCJI”,  dwóch uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w zagranicznym wyjeździe do Słowenii. To już było nasze  szóste robocze spotkanie. 

                        16 marca 2013 r. autokarem z Zawiercia wyruszyliśmy w podróż do austriackiej miejscowości Graz, dalej minibusem kontynuowaliśmy  podróż do Murskiej Soboty, skąd naszych uczniów odebrała rodzina, która gościła chłopców w swoim domu w miejscowości Negova. 

                        Od poniedziałkowego rana przywitani przez panią dyrektor  zwiedzaliśmy szkołę gospodarzy w malowniczo położonej w regionie Pomurje, miejscowości Negova. Tam zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy sylwetkę patrona szkoły dr Antona Trstenjaka, uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych, zapoznaliśmy się z systemem edukacyjnym obowiązującym w Słowenii. W godzinach popołudniowych złożyliśmy wizytę u prezydenta Gornja Radgona.

                         Nasi uczniowie uczestniczyli przez 5 dni w zajęciach w szkole słoweńskiej. Czas ten, to niewątpliwie  wspaniały okres praktycznych  lekcji języka angielskiego, którym porozumiewali się uczestnicy spotkania. Uczniowie, nawiązali nowe przyjaźnie nie tylko z kolegami ze Słowenii ale również z Turcji, Grecji i Rumunii, którzy również przybyli ze swoich krajów z opiekunami do Negova. Dzięki uczestnictwu w wycieczkach do Lubliany, Mariboru,  Ptuj,  do regionu Gorenjska (Bled) i po Negova – poznali historię tego niewielkiego kraju, jego kulturę  tradycje oraz krajobraz. Nauczyli  się   otwartości i tolerancji.  Zapoznali się ze sposobem wykonania naczyń garncarskich, zwiedzili stary  młyn oraz poznali pracę pszczelarza.

                       Podczas naszego pobytu mieliśmy szansę uczestniczyć w przepięknym  koncercie charytatywnym zawierającym animacje  postaci reprezentatywnych dla kultur krajów partnerskich przygotowany przez szkołę słoweńską oraz lunchu z tradycyjnymi potrawami, przygotowanym przez rodziców i nauczycieli w  szkole gospodarzy.

                        Opiekunowie, podczas  wizyty studyjnej dokonali analizy rezultatów dotychczasowych przedsięwzięć, wymienili się materiałami przygotowanymi w swoich szkołach przez uczniów, np. kalendarzami , książkami z narodowymi legendami i  baśniami, czy tez płytami z nagranymi popularnymi dla danego kraju zabawami ruchowymi. Oprócz tego ustalili plan kolejnego, niestety już ostatniego, podsumowującego   spotkania, które ma się odbyć w Turcji, w  miesiącu maju i omówili  zadania, które należy przygotować na to spotkanie, między innymi makietę ze znaną budowlą architektoniczną kraju. Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń do domu wróciliśmy w niedzielę 23 marca. Przywiezione przez nas materiały (zdjęcia, filmy, książki , kalendarze, mapy,  broszury) posłużą nam do stworzenia materiałów dydaktycznych na lekcje historii, języka polskiego, języka angielskiego  oraz przyrody.

           Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną

           

          Dyrektor szkoły:  mgr Danuta Kocot , Koordynator projektu: mgr Elżbieta Pyrzyk

           


          Wizyta w Rumunii

          Od 7 do 13 października 3 nauczycielki naszej szkoły brały udział w piątym roboczym spotkaniu projektu Comenius „Domy Tradycji”, które odbyło się w Rumunii.

          Po przyjeździe zostaliśmy przywitani przez p. dyrektor szkoły, burmistrza Lechinty oraz prezesa Studenckiej Rady. Zwiedzaliśmy budynki przedszkola i szkoły. Po południu wzięliśmy udział w pierwszych warsztatach, podczas  których zostaliśmy zapoznani z historią miast: Lechinta oraz Bistrita-Nasaud. Poznaliśmy system edukacji rumuńskiej oraz legendą zamku Drakula. Odwiedziliśmy i poznaliśmy historię słynnej winnicy w Lechincie.

          Wzięliśmy udział w 2 wycieczkach. Pierwsza z nich odbyła się do zamku Drakula w Piatra Fantanele. W okolicy zamku  podziwialiśmy piękne krajobrazy górskie oraz skorzystaliśmy z przejażdżki kolejką krzesełkową. Po południu dotarliśmy nad tamę, skąd podziwialiśmy okolice, tym razem z jeziorem w tle.

          Podczas naszej wizyty w Rumunii, odwiedziliśmy także przepiękną kopalnię soli w Turdzie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miejscowości Cluj- Napoca. Z najwyżej położonego punktu obserwowaliśmy rozległe tereny pięknego miasta. Podczas tej wycieczki poznaliśmy historię najważniejszych miejsc: katedry prawosławnej oraz Teatru Narodowego.

          Podczas przemieszczania się z Lechinty do Bistrity podziwialiśmy  widoki Transylwanii.

          Oprócz zwiedzania rumuńskich miast, braliśmy także udział w warsztatach, podczas których zaprezentowany został słownik wyrazów w 7 językach, wykonany specjalnie do tego projektu. Na ostatnim spotkaniu omówiliśmy również następne mobilności, które odbędą się w Słowenii w marcu 2013 roku. Na ten wyjazd uczniowie oraz nauczyciele poszczególnych krajów mają przygotować kalendarze z najważniejszymi wydarzeniami i świętami w roku szkolnym.

          Podczas naszego wyjazdu mogliśmy poznać historię Rumunii, tradycję i kulturę.  Posmakowaliśmy również regionalnych potraw specjalnie przygotowanych  przez rodziców i nauczycieli miejscowej szkoły.  


          Wizyta w Hiszpanii

          W  dniach 04.03.2012r – 10.03.2012r. uczestniczyliśmy w drugim roboczym spotkaniu w Torre Pacheco w Hiszpanii.

           Zaprezentowaliśmy przygotowane przez naszych uczniów  zwoje  historyczne z zapisaną i zilustrowaną historią Polski, kukiełki w strojach ludowych, prezentacje naszej szkoły i kraju, a także DVD z  tańczonym przez klasę drugą i trzecią trojakiem.

          Na spotkaniu wymieniliśmy się nie tylko informacjami o naszych tradycjach ale także i samymi produktami , czyli kukiełkami, płytkami z tańcami i zwojami historycznymi. Po powrocie, włożyliśmy hiszpańskie, tureckie, słoweńskie, litewskie, rumuńskie i greckie produkty na półki w naszym Domu Tradycji. Teraz nasz domek już nabiera międzynarodowego charakteru.

          Z Hiszpanii przywieźliśmy także inne materiały realioznawcze- zdjęcia, filmiki, widokówki, gadżety. Wykorzystamy je w szkole- na lekcjach geografii, godziny wychowawczej, biologii. Posłużą także  do stworzenia gazetek ściennych  i prezentacji multimedialnych o Hiszpanii.

          Nasze zadania na marzec , kwiecień i maj 2012r. mają charakter turystyczny.

          • Przygotujemy  grę planszową prezentującą  miejsca turystyczne w Polsce.
          • Wykonamy kartki pocztowe z ciekawymi miejscami w Polsce
          • Opracujemy foldery reklamujące nasz kraj.

          I, co najważniejsze, przygotowujemy się do przyjęcia  zagranicznych partnerów w  naszej szkole.  To, już trzecie, spotkanie zespołu  odbędzie się w 6.05- 12.05 2012r. Wraz z nauczycielami, przyjadą do nas uczniowie z Litwy. Będą oni gościć w domach naszych uczniów.


          Wizyta w Polsce

           

          Od 6 do 12 V 2012 r. nasza szkoła gościła przedstawicieli szkół partnerskich.

          Zapoznaliśmy partnerów z polskim systemem edukacji i z naszą  szkolą. Wymieniliśmy doświadczenia na tematy

          dydaktyczne, szczególnie dotyczące nauczania języków obcych.

          Zapoznaliśmy gości z kulturą polską- tańcami ludowymi, piosenkami i daniami. Pokazaliśmy także naszą historię , w wycieczkach do Krakowa, Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej i Siewierza. Współpracowaliśmy z rodzicami w

          przygotowaniu spotkania- rodzice gościli trzech uczniów( z Litwy i Słowenii), oraz

          przygotowali tradycyjne polskie dania i uczestniczyli w spotkaniu z gośćmi.

          Zgodnie z harmonogramem,  na spotkaniu w Polsce wymieniliśmy się z partnerami produktami. Tym razem były to wykonane przez uczniów  foldery turystyczne, turystyczne gry planszowe, kartki pocztowe prezentujące nasze regiony i kraje. Była to lekcja geografii Europy dla uczniów i nauczycieli.

           Uczniowie ze szkół partnerskich zapoznali się z polską szkołą, uczestnicząc  w  zajęciach dydaktycznych wraz z polskimi uczniami. Przedstawiliśmy akademię z okazji Dnia Konstytucji, przybliżając historię Polski. Wystawiliśmy także przedstawienie kukiełkowe, zawierające elementy geografii, języków ojczystych, symboli narodowych, muzyki i strojów ludowych krajów partnerskich.

           Pobyt uczniów z zagranicy stymulował naszych uczniów do użycia języka angielskiego w celu komunikacji oraz stanowił motywację do nauki języków obcych.

          Było to niezapomniane wydarzenie dla naszej szkoły oraz całej dzielnicy.