Rok szkolny 2017/2018
Znaczenie świąt i symboli narodowych
Polskie symbole narodowe to nie tylko hymn, godło i flaga, to także polskie miasta, krajobrazy, budowle oraz tradycje, które prezentują wartości i ciągłość historii narodu i państwa.
Dlatego 23 maja w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej odbył się montaż słowno-muzyczny pt. „Znaczenie świąt i symboli narodowych”, przygotowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego grupy starszej oraz uczniów klasy I i VII. Młodzi aktorzy bardzo dobrze przedstawili genezę symboli narodowych recytując wiersze, śpiewając piosenki. Dzieci wyrecytowały wiersz o naszej małej miejscowości, który samodzielnie ułożyły, a także wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Wśród tańców zaprezentowanych przez młodych aktorów znalazł się polonez, taniec góralski i taniec współczesny. Przedstawiono również scenkę, która przypomniała o Konstytucji 3 Maja, oraz wzbogaciła słownictwo dzieci o nowe słowo patriota. Całą uroczystość wzbogaciły prezentacje multimedialne do utworów: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Polskie kwiaty” czy „Pytasz mnie”. Przygotowana uroczystość miała za zadanie uczyć symboli narodowych, kształtować postawy patriotyczne. To co ważne dla kraju powinny uczyć się od najmłodszych lat, aby nasza Ojczyzna rozwijała się w duchu wolności, wzajemnego szacunku oraz odpowiedzialności. (IB)
Przedstawienie wiosenno - wielkanocne
21 marca 2018r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie wiosenno-wielkanocne pt. „Wiosna już, a Wielkanoc tuż, tuż”. Na nasze spotkanie zostali zaproszeni wspaniali goście, wśród których znaleźli się: Pani Radna, przedstawiciele KGW, OSP, Klubu Sportowego, rodzice oraz mieszkańcy Trzebiesławic. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VII.
W czasie naszego spotkania mogliśmy wsłuchać się w tematykę wiosenną, która została przedstawiona za pomocą wierszy i piosenek. Poznaliśmy zwyczaje związane z Topieniem Marzanny w różnych regionach Europy.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan, dlatego uczniowie przedstawili tradycje i zwyczaje z nim związane. Najważniejszym momentem przygotowań do Świąt Wielkanocnych są obchody Wielkiego Tygodnia, które rozpoczynają się w Niedzielę Palmową uroczystym wjazdem Jezusa do Jerozolimy, a kończą się Mszą Rezurekcyjną w Niedzielę Zmartwychwstania Jezusa. Uczniowie opowiadali o tradycjach i obrzędach związanych z malowaniem pisanek, świątecznym śniadaniem Wielkanocnym, polewaniem się wodą w Lany Poniedziałek, a także o przypomnieli co symbolizują potrawy znajdujące się koszyczku: jajka, baranek, wędlina, sól, pieprz, bukszpan, chleb. Poznaliśmy także zwyczaje chodzenia z kurkiem oraz gaikiem.
Na zakończenie naszego spotkania głos zabrała Dyrektor Szkoły oraz Radna składając całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne.
Po części artystycznej odbył się kiermasz przygotowany przez Radę Rodziców, na którym można było zakupić palmy, stroiki oraz ozdoby świąteczne. Czas ten na pewno pozwolił wszystkim obecnym zasmakować świątecznej atmosfery. (I.B.)
Spotkanie z policjantem
Dnia 7 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem policjantem. Zaproszony gość przekazywał uczniom ważne informacje na temat bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią. Bardzo ważnym punktem spotkania było uwrażliwienie uczniów na bezpieczne korzystanie z sieci (A.Sz)
Koncert „Saksofon z nutą całą odwiedzi krainę jazzu rozkołysaną”
6 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły kolejny już raz miały okazję uczestniczyć w koncercie umuzykalniająco - edukacyjnym pt. „Saksofon z nutą całą odwiedzi krainę jazzu rozkołysaną”. Ponieważ tematem przewodnim był saksofon dzieci poznały jego budowę, a także dowiedziały się jak wydobywane są dźwięki z instrumentu. Wysłuchały kilku utworów granych na saksofonie i organach, wśród których znalazła się melodia do piosenki „Kolorowe kredki”. Podczas dzisiejszego koncertu dzieci poznały nowe wiadomości, były aktywne. Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert, który odbędzie się już za miesiąc. (I.B.)
Koncert "Na strunach wiolonczeli pędzą szesnastki jak na karuzeli"
9 stycznia uczniowie szkoły uczestniczyli w III koncercie umuzykalniająco - edukacyjnym pt. „Na strunach wiolonczeli pędzą szesnastki jak na karuzeli”. Dzieci miały okazję poznać budowę kolejnego instrumentu muzycznego. Tym razem była to wiolonczela. Dowiedziały się, że jak każdy instrument strunowy smyczkowy, ma struny i smyczek, choć równie dobrze można grać pizzicato czyli palcami. Na dzisiejszym spotkaniu poznały nutę „szesnastkę”.
Wysłuchały kilku utworów, wśród których znalazły się: „Walc”, „Marsz hiszpański” oraz „Taniec elfów”. Wysłuchały również melodii do piosenki „Wyszły na podwórko kurki trzy”. Tak jak podczas wszystkich koncertów tak i dziś dzieci były aktywne i zaciekawione nowymi wiadomościami. (I.B.)
Wigilie klasowe
22 grudnia w naszej szkole odbyły się Wigilie klasowe. Podniosłość i ranga tego dnia stwarza właściwe relacje między uczniami oraz buduje rodzinną atmosferę w szkole. Podczas klasowych spotkań z wychowawcami uczniowie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy oraz zasiedli do wigilijnego stołu. Czas ten przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze.
Po spotkaniach klasowych wszyscy udali się do domów, aby wspólnie z rodziną celebrować ten radosny czas Bożego Narodzenia. (I.B)
Jasełka - Wspólne kolędowanie
19 grudnia odbyło się „Wspólne kolędowanie” połączone z wystawieniem Jasełek. Spotkanie odbyło się w murach naszej szkoły, na które przybyli zaproszeni goście: Pani Radna, Ks. Proboszcz, przedstawiciele OSP, KGW, Klubu Sportowego, rodzice oraz mieszkańcy Trzebiesławic. Historię narodzin Jezusa przedstawiły dzieci z oddziału przedszkolnego 5, 6-latków oraz uczniowie klasy I. Do wspólnego kolędowania włączyli się także uczniowie klas III-VII.
W czasie przedstawienia nie zabrakło oczywiście Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów oraz trzech króli. Do szopki przyszły także oddać pokłon małemu Jezusowi postacie z bajek tj. Czerwony Kapturek, Calineczka, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Smerf, Jaś i Małgosia, Stary Rybak. Po jasełkach uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali kolędy oraz pastorałki o tematyce świątecznej. Na zakończenie wspólnego kolędowania uczniowie złożyli świąteczne i noworoczne życzenia.
Mamy nadzieję, że przedstawione wydarzenia narodzin Pana Jezusa przygotowały wszystkich licznie zebranych do Świąt Bożego Narodzenia, a wspólny śpiew kolęd wprawił w niepowtarzalny świąteczny nastrój. Po części artystycznej odbył się kiermasz ozdób świątecznych zorganizowany przez Radę Rodziców. Czas ten pozwolił wszystkim obecnym zasmakować świątecznej atmosfery i przeżyć go w miłej i rodzinnej atmosferze. (I.B.)
Spektakl "Cyberprzestrzeń"
14 grudnia w naszej szkole odbył się spektakl edukacyjny „Cyberprzestrzeń”. Spektakl opowiadał o wpływie nowoczesnych wynalazków na życie oraz odkryciu koniecznej równowagi w korzystaniu z dobrodziejstw technologii – tak, aby być bezpiecznym i szczęśliwym użytkownikiem Internetu. Bohaterowie spektaklu opowiedzieli jak bezpiecznie korzystać z Internetu, gier komputerowych i co tak naprawdę kryje się za internetową witryną. (A.Sz.)
Koncert "Długimi dźwiękami waltornia wita się z nami!"
25 października w naszej szkole kolejny już raz mogliśmy wysłuchać koncertu umuzykalniająco-edukacyjnego, w którym wzięły udział zarówno dzieci z oddziałów przedszkolnych, jak i uczniowie szkoły. Podczas koncertu poznaliśmy wygląd i budowę waltorni. Jest to instrument dęty blaszany, w którym dźwięk powstaje na skutek rezonansu rozedrganego słupa powietrza wprowadzonego wargami instrumentalisty poprzez metalowy ustnik. Przypomnieliśmy sobie piosenkę o gamie. Poznaliśmy się z całą nutą, półnutą oraz ćwierćnutą. Mogliśmy także zatańczyć w rytm granej melodii.
Wysłuchaliśmy kilku utworów granych na waltorni w wykonaniu muzyków z Akademii Muzycznej w Katowicach. Na zakończenie naszego spotkania z „Panią Gamą” w nagrodę za poprawne odpowiedzi dotyczące poznanej wiedzy pokolorowaliśmy poszczególne elementy naszej kolorowanki. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z „Panią Gamą” , która zaprezentuje nam kolejny instrument. (I.B.)
Wyjazd do Oczyszczalni Ścieków
Dnia 23.10.2017r. uczniowie klasy III mieli możliwość wyjazdu do Oczyszczalni ścieków "Centrum" w Dąbrowie Górniczej. Wyjazd ten, odbył się w ramach projektu organizowanego przez dąbrowskie Wodociągi. Dzieci brały udział w kursie na "Strażnika Czystej Wody", uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzały oczyszczalnię ścieków i poznawały procesy oczyszczania ścieków. (A.Sz.)
Wycieczka do Będzina
W dniu 19 października uczniowie naszej szkoły z klas IV-VII pojechali na wycieczkę do Będzina, gdzie mogli obejrzeć zamek oraz Pałac Mieroszewskich. Bryła zamku bardzo nam się podobała, a przy okazji uczniowie przypomnieli sobie najistotniejsze fakty z historii sztuki oraz historii Polski. Królewski Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wzniesiona na szlaku Orlich Gniazd przez króla Kazimierza Wielkiego. Mieści się na wzgórzu nad rzeką Czarną Przemszą. Kilkakrotnie niszczony swój obecny wygląd zyskał w roku 1956. Przy zamku znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się widok na panoramę miasta Będzina.
Ponieważ pogoda dopisała uczniowie skorzystali z chwili odpoczynku w parku. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Mieroszewskich, mieszczący się w barokowo-klasycystycznym pałacu. Tam uczniowie obejrzeli wystawy: W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie – obraz życia pod koniec epoki brązu, eksponaty odkryte w okolicy Będzina; Izba Zagłębiowska – prezentującą obraz dawnej zabudowy, narzędzia rolnicze i wykorzystywane w domach; Stylowe wnętrza XVIII-XIX wieku- meble, elementy wystroju wnętrz, przykłady rzemiosła artystycznego, piece kaflowe i ceramika. Wiele ciekawostek uczniowie mogli dowiedzieć się z prelekcji pani przewodnik. Wszyscy pełni wrażeń, na które składała się również dla niektórych po raz pierwszy - podróż tramwajem, wrócili bezpiecznie do szkoły.
Spotkanie autorskie
Dnia 10.10.2017 uczniowie klas V i VII uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem książek dla dzieci i młodzieży KAZIMIERZEM SZYMECZKO. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Domu Kultury w Ząbkowicach . Pan Szymeczko przybliżył uczniom swoje utwory i opowiedział jaki sposób tworzy swoje dzieła literackie. Na koniec był czas na zakup książek pisarza, autografy i oczywiście zdjęcia. Otrzymaliśmy od Mistrza Pióra dedykację z pięknymi życzeniami „..wielu udanych wędrówek po krainie literatury...” (D.Ś.)
Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach
21 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Akcja ma na celu poszukiwanie nowych form aktywności, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nasza szkoła włączyła się w prowadzoną akcję. Wśród uczniów i przedszkolaków odbyły się pogadnki na temat podniesienia świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie wykonali plakaty nawołujące kierowców do stosowania się do zasad kodeksu ruchu drogowego.
Sprzątanie Świata
Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji Sprzatanie Świata 2017 przeprowadzonej pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce ". Uczniowie udali się na sprzątanie terenów zielonych w pobliżu szkoły i terenów przy drodze do pobliskiego lasu. (A.Ć.)
Dzień chłopaka 2017
W Polsce Dzień chłopaka obchodzony jest 30 września. Już w piątek 29 września – SUPER CHŁOPAKI z klasy 7: Jakub Josiek, Mikołaj Kędzior oraz Igor Pasamonik zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. SU zorganizował w tym dniu dyskotekę, na której wszyscy świetnie się bawili . Natomiast dziewczęta z kl.7 przeprowadziły wybory „ Chłopaka na medal ”. Zwycięzcami zostali: Szymon Podlewski z kl.3 oraz Mikołaj Kędzior z kl.7. Poniedziałek był Dniem w krawacie i kapeluszu. Przewodnicząca SU – Sandra Cichoń, złożyła kolegom ze szkoły życzenia i poczęstowała chłopców cukierkami zakupionymi przez radę rodziców. Do życzeń przyłączyła się również p. dyrektor. To były udane dni!!! (D.Ś.)